Online check in işlemi

  • uçak bileti

Online Check-in İşlemi;

İntenet'ten veya Seyahat Acentalarından Satın almış olduğunuz uçak biletlerinizde bir Koltuk yeri satın almış oluyorsunuz,ancak Koltuk,yer Numarası belirsiz oluyor. Uçak Biletinizi kendiniz satın alırken Sistem size ekstra bir ücret ile seçeceğiniz Koltuk Numarasına,konumuna göre fiyatlanmış seçenekler sunuyor ise arzu ediyorsanız satın alabilirsiniz. Eğer satın almadıysanız. Uçuş gününüzden 24 Saat  1 gün öncesinde biletinizi satın almış olduğunuz Hava Yolu'nun web sitesinden ücretsiz olarak Online Check-in yapabilirsiniz. Bazı Hava yolları size otomatik bir Koltuk Numarası sunarken bazıları'da size yer seçme şansı vermektedir.

Online Check-in zorunlu bir işlem değildir. Arzu ederseniz Hava alanın'daki  bu işlemlere özel yerleştirilmiş otomat'lardan yapabileceğiniz gibi. Biletini satın almış olduğunuz Hava Yolu'nun kontuarlarındaki görevlilere eğer çıktı aldıysanız e-ticket'iniz ile birlikte Nüfus Kağıdı, Ehliyet (Yurtiçi uçuşlarda),Pasaportunuzu yurt dışı uçuşlarınızda göstererek,varsa Bagajınızı teslim edip "Boarding Card"ınızı aldıktan sonra gümrüklü sahadan geçerek uçağa binişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pegasus Hava Yolları Check-in Açıklaması ve sıralaması:

 

Mobil Biniş Kartı (Barkod) Nedir?

Barkod Mobil biniş kartı Temini nasıl yapılır:  Pegasus Hava Yolları web sitesi veya mobil uygulamalardan yapılabilen check-in işlemlerinden temin edilebilir bir kare kod'dur. 

  • Web sitesi  veya cep telefonlarınızdan mobile.pegasus mobil web sitesi veya Pegasus’un i-Phone, Android ve i-Pad uygulamaları üzerinden check-in işlemine  uçuştan 24 Saat önce başlanır.
  • 1-Check-in menüsüne tıklanır.
  • 2-Rezervasyon Kodu (PNR altı harf veya rakamdan oluşan bir şifre gibidir), Ad ve Soyad bilgileri girilerek check-in'e uygun uçuşlar sorgulanır.
  • 3-Yapacağınız uçuş seçilerek, check-in işlemi, sayfadaki adımlar yönergeler takip edilerek tamamlanır.
  • 4-Check-in işlemi tamamlandıktan sonra Cep Telefonu ve E-posta ,Ülke bilgilerinin girileceği sayfa gelir. Buraya bilgilerinizi girip onaylamanız gerekir.
  • 5-Rezervasyona girmiş olduğunuz cep telefonu ve e-posta adresine uçuş bilgilerini ve mobil biniş kartı (barkod) linkini içeren mesaj (SMS ve/veya e-posta) gönderilir.
  • 6-Pegasus'tan Gelen linke tıklandığında biniş kartı yerine kullanılabilecek olan mobil biniş kartı (barkod fotoğrafı) açılır.
  • 7-Bagajı olmayan misafirler bu mobil biniş kartını (barkodu) güvenlik geçişlerindeki görevlilere ve uçağa girmeden önce boarding işlemi yapan görevlilere göstererek hızlı ve kolayca geçiş sağlarlar.
  • 8-Pegasus misafirlerinin, check-in sonrasında gönderilen mobil biniş kartı (barkod) linkini açabilmeleri için cep telefonundan internet erişimi (EDGE, 3G, GPRS veya WI-FI gibi) sahibi olmaları gerekiyor.