Uçaklar hakkında bilmediğiniz ilginç bilgiler

  • uçak bileti
  • uçak bileti

Uçaklar hakkında bilmediğiniz ilginç bilgiler

Wright kardeşlerin 1903’de ilk başarılı uçuşu gerçekleştirdiklerinden beri gelişmekte olan metal kuşları o zamanki haliyle kıyaslamak mümkün değil. Teknolojinin hızlı gelişiminin en iyi canlı örneği olan bu taşıtlar her zaman en son teknolojik aygıtlarla donatılmışlardır. Ülkemizde de havacılığın gelişmesi ve yeni havayolu şirketlerinin açılması ile rekabet artmış ve bilet fiyatları cüzi miktarlara düşmüştür ve bunun sonucunda uçmak herkes için daha kolay ulaşılabilir bir hal almıştır. Uçuşlarda ilgimizi çeken nedenini merak ettiğimiz bazı unsurları gelin beraber inceleyelim.

Koltuk kafalıkları

Bu konuda çeşitli söylentiler vardır bazı hava yolu şirketleri koltuk kafalıklarına kendi reklamlarını koyabilir ve ya ek gelir olarak oraya da reklam alabilirler. Bazı kaynaklar buraya kafamızı yaslamamamız gerektiğini, onların yıkanmadığını ve bakteri yuvası olduğunu söyler. Bu efsanede iki farklı durum vardır; bazı şirketler bu kafalıkları her uçuş öncesinde değiştirmektedirler, bazı şirketler ise bunları yıkayabilir ve ya günlük olarak değiştirme yapmaktadırlar.

Hayvan taşımayan şirketler

Evcil hayvanınız ile uçağa binmek istediğinizde bazı şirket politikaları gereği pek çoğu kabul etmez. Bunun nedeni aslında o uçakta hayvanınızın taşınmasının, hayvanınıza zararı olacağı içindir. Çünkü o uçakta muhtemelen tasarruf amaçlı kargo kompartımanı basınçlandırılmaz ve 40000 feet’de uçarken hayvanınız hem basınç farkından hem de oksijensiz kalarak hayati tehlike yaşayabilir. Bu gibi durumlar ısrar etmemeli ve buna izin veren havayolu şirketlerini tercih etmelisiniz.

Sigara içmek yasaktı ama kül tabağı var

En çok merak edilenlerden birisi de budur. Bildiğiniz gibi sigara içmek yasaktır fakat lavaboya gittiğinizde hemen kapının arkasındaki küllüğü görebilirsiniz. Birçok kişi bunun nedenini hep merak etmiştir. Öncelikle şunu belirtiyim bu küllük çok önemli bir komponenttir ve eğer o küllük yoksa ve ya sorun varsa uçak kalkamaz bile. Bunun nedeni ise; daha önceki yıllarda sigara içmek yasak olmasına rağmen bir yolcu lavaboda sigara içmiştir ve yanmakta olan izmariti klozetin yan tarafındaki çöpe söndürmeden atmıştır. Bunun devamında uçakta yangın çıkmış ve düşme durumuna kadar ilerlemiştir. O zamandan itibaren ek olarak o çöp kovası için uçaklara ekstra bir yangın söndürme sistemi ve kapının arkasına da kül tabağı koyulmuştur. Lavaboları izlemek mümkün olmadığı için eğer içiyorlarsa da en azından çöpe atmasınlar diye vardır.

Acil çıkış kapıları

Bu havayolu şirketleri acil çıkış kapılarına nasıl güveniyor da bu konuda hiçbir eğitimi olmayan sıradan bir yolcuyu oturtuyorlar ya uçak havadayken o kapıyı açsa ne olur? Bu sorunun cevabını biraz teknik bir şekilde cevaplıyayım. Yaklaşık 40000 feet civarında seyir ettiğimizi söylemiştim, bu durumda hem basıncın çok düşük olmasından hem de oksijen miktarının az olmasından dolayı insan yaşamını sürdüremez. Bunun için gövdedeki kabin yaklaşık 8000 feet hissi verecek şekilde basınçlandırılır. Dışarıda düşük basınç varken içeride ise yüksek basınç oluşturulur. Uçakların kapıları yapıları gereği önce içeri doğru biraz açılıp daha sonra dışarı doğru tam açılma gerçekleştirirler. Yani acil çıkış kapısında oturan o yolcu Dünya’nın en güçlü insanı dahi olsa bu kadar büyük bir basınç farkı varken o kapıyı içeri doğru açamaz.